XIII Rajd Szlakami Legionów

W dniach poprzedzających Święto Odzyskania Niepodległości 67 uczniów Gimnazjum nr 3, Szkoły Podstawowej nr 5 i Szkoły Podstawowej nr 1, uczestniczyło w XIII Rajdzie Szlakami Legionów. Wędrówka prowadziła pięknymi zakątkami Pogórza Rożnowskiego i Ciężkowickiego.

Celem rajdu jest poznanie lokalizacji cmentarzy wojennych z okresu I wojny światowej.

9 listopada odwiedzono 7 cmentarzy w miejscowościach Lubinka, Lichwin, Rychwałd i Pleśna. Na cmentarzach tych spoczywają polegli żołnierze wojsk rosyjskich, niemieckich i austriackich, wśród których można bez trudu znaleźć polskie nazwiska.

10 listopada zapalono znicze na cmentarzu nr 123 w miejscowości Łużna koło Gorlic. W tej miejscowości spoczywają żołnierze 56 Pułku Piechoty z Wadowic, którzy w dniach 2 i 3 maja 1915 roku polegli w bitwie o wzgórze Pustki. Kwatera naszych krajan oczekuje uporządkowania i gruntownego remontu.

Na cmentarzu nr 171 w miejscowości Łowczówek spoczywają Legioniści I Brygady Legionów Polskich. Zgięli w Wigilijnej Bitwie w dniach 22-26 grudnia 1914 roku.

Odwiedzając miejsca bitew i wiecznego spoczynku żołnierzy, uczniowie w namacalny sposób uczą się historii, poznają niełatwą drogę do odzyskania niepodległości w 1918 roku. Trudy rajdu w pewien sposób przybliżają poświęcenie i ofiarę młodych Polaków sprzed 90 lat.

Na zakończenie rajdu uczniowie poznali osobliwość geologiczną jaką jest rezerwat przyrody Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach. Wychodnie piaskowca tworzą tam ciekawe formy skalne o oryginalnych nazwach Borsuk, Czarownica, Skała z Krzyżem.

Po ścieżce przyrodniczej w Pleśnej oprowadzał dr Ryszard Kozik, biolog, pracownik naukowy Akadmii Pedagogicznej w Krakowie, autor podręczników szkolnych. W bardzo ciekawy i zajmujący sposób przybliżył zagadnienia związane ze specyfiką różnych ekosystemów.

Rajd dostarczył uczestnikom wielu ciekawych wrażeń, w klimacie refleksji i jesiennej zadumy zwrócił uwagę na rzeczy nie dostrzegane na odzień. Zapraszamy za rok na XIV Rajd Szlakami Legionów.

Napisz komentarz