Wycieczka do obserwatorium astronomicznego na Lubomirze

Wycieczka do obserwatorium astronomicznego na Lubomirze

W sobotę 20 października prawie 30 osobowa gromadka dzieci z najmłodszych klas przy wsparciu rodziców lub rodzeństwa odbyła bardzo ciekawą wycieczkę. Celem było obserwatorium astronomiczne zlokalizowane na najwyższym wzniesieniu Beskidu Średniego LUBOMIRZE (904 m n.p.m.) Autokarem grupa wycieczkowa dojechała do miejscowości Węglówka koło Kasinki Małej. Następnie pieszo czerwonym szlakiem (fragmentem Małego Szlaku Beskidzkiego) na szczyt Lubomira. W obserwatorium mięliśmy okazję oglądać przez teleskop tarczę słońca z plamami i protuberancjami. Zapoznaliśmy się z historią obserwatorium, jego wojennymi losami i odbudową w ostatnich latach. W roku 1925 pan Lucjan Orkisz ( krewny mamy pani Oli Jankowskiej) odkrył kometę. Zejście do Węglówki  przy bajecznych kolorach beskidzkiego lasu było samą przyjemnością. Szkoda było wracać do domu. Na pocieszenie, następna wycieczka już w listopadzie, zapraszamy!!!picasaView plugin: Could not load data from picasaweb.

Napisz komentarz