Pokazy kriogeniczne na Uniwersytecie Jagiellońskim

Pokazy kriogeniczne na Uniwersytecie Jagiellońskim

W czwartek 7 marca 54 uczennic i uczniów z klas pierwszych naszego gimnazjum uczestniczyło w wycieczce do Krakowa. W programie wyjazdu znalazło się zwiedzanie Bazyliki Mniejszej ojców  Bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej, udział w pokazach kriogenicznych na Wydziale Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ostatnim punktem wycieczki było zwiedzanie Kopca Józefa Piłsudskiego na Sowińcu. Wyjazd był bardzo pouczający. Podczas pokazów kriogenicznych uczniowie mieli okazję naocznie zobaczyć własności skroplonych gazów: azotu, argonu, tlenu, oraz własności różnych materiałów w temperaturach kriogenicznych. Na zakończenie uczestnicy pokazu „nausznie” poznali własności wybuchowe mieszaniny tlenu i wodoru. Kalwaria Zebrzydowska jest miejscem szczególnym, położonym blisko Wadowic, okazuje się jednak miejscem mało znanym dla młodych wadowiczan. Kopiec Józefa Piłsudskiego – Mogiła Mogił dla większości uczestników wycieczki był „ziemią nieznaną”. Dobrze że wycieczka odbyła się! Dziękujemy paniom: Janinie Kajdas, Ewie Bednarczyk, Magdalenie Bobik za opiekę podczas wyjazdu.picasaView plugin: Could not load data from picasaweb.

Napisz komentarz