XXIII Rajd Szlakami Legionów

W dniach 6 i 7 listopada 2014 r. 53 uczniów z Naszej Szkoły i Szkoły Podstawowej nr 1, uczestniczyło w XXIII Rajdzie szlakami Legionów. W programie rajdu znalazł się zabytkowy kościół św. Leonarda w Lipnicy Murowanej, obiekt z listy światowego dziedzictwa kultury UNESCO. W Lipnicy Murowanej mieliśmy okazję zobaczyć zabudowę rynku oraz dom w którym stacjonował sztab legionów po bitwie pod Łowczówkiem. Zwiedziliśmy cmentarz wojenny nr 123 w Łużnej koło Gorlic. Ku naszemu pozytywnemu zdumieniu zobaczyliśmy odbudowaną po pożarze drewnianą Gontynę oraz prawie całkowicie zrekonstruowaną kwaterę żołnierzy 56 Pułku Piechoty z Wadowic! Następnie przeszliśmy cały rezerwat skalny „Skamieniałe Miasto” w Ciężkowicach. Pierwszy dzień rajdu zakończyliśmy zwiedzaniem cmentarzy wojennych nr 171 w Łowczówku oraz nr 173 w Pleśnej. Na cmentarzu nr 171 spoczywa ponad stu Legionistów poległych w „Wigilijnej Bitwie” w 1914 r. Drugi dzień to zwiedzanie zabytków z listy UNESCO – cerkiew w Owczarach i kościół w Sękowej koło Gorlic. Na Przełęczy Małastowskiej zwiedzaliśmy cmentarz nr 60 a na szczycie góry Rotunda w Beskidzie Niskim cmentarz nr 51 z jedynymi w swoim rodzaju odnawianymi wieżami-krzyżami. Jak co roku gościny udzieliła nam Szkoła Podstawowa im. Bronisława Czecha w Pleśnej za co Pani Dyrektor Agnieszce Stasik serdecznie dziękujemy!!! Zmęczeni ale pełni wrażeń w piątkowy wieczór powróciliśmy do Wadowic. Dziękuje wszystkim uczestnikom rajdu i opiekunom: P.B.Studnickiej, P. I. Jachimczyk i P. B.Pożuczkowi za wspólnie spędzony czas, myślę że bardzo pożytecznie. Do zobaczenia za rok na XXIV Rajdzie Szlakami Legionów.picasaView plugin: Could not load data from picasaweb.

picasaView plugin: Could not load data from picasaweb.