Małopolski Konkurs Prac Matematycznych

W środę 15 kwietnia 2015r. odbyła się w sali audytoryjnej im. prof. Wincentego Danka w Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie Sesja Matematyczna dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów będąca równocześnie finałem Małopolskiego Konkursu Prac Matematycznych. Konkurs ten organizuje corocznie Krakowskie Młodzieżowe Towarzystwo Przyjaciół Nauk i Sztuk przy Centrum Młodzieży im. dr H. Jordana oraz Oddział Krakowski Polskiego Towarzystwa Matematycznego. W konkursie tym startowały uczennice klasy Ic naszego gimnazjum: Lidia Janicka i Zuzanna Pałosz. Dziewczęta przedstawiły pracę na temat złotego podziału odcinka. Praca ta znalazła się wśród siedmiu zakwalifikowanych do finału prac gimnazjalistów z Małopolski. Lidka i Zuzia zdobyły nagrodę II stopnia, serdecznie im gratulujemy!
W tym dniu wykład dla uczniów pt. Gdy nie było komputerów wygłosił prof. dr hab. Antoni Leon Dawidowicz. W czasie wykładu Pan Profesor zapoznał słuchaczy z działaniem arytmometru (mechanicznej maszyny liczącej, poprzedniczki kalkulatora, najczęściej przeznaczonej do wykonywania dodawania), suwaka logarytmicznego i liczydła rosyjskiego „szczoty” dostosowanego do systemu monetarnego stosowanego w Rosji i zaborze rosyjskim. Ciekawostką jest, że suwak logarytmiczny był powszechnie wykorzystywany przez uczniów i inżynierów do końca lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku i był tak popularny jak dzisiaj komputer czy kalkulator.
Więcej informacji o konkursie i laureatach znajdziecie na stronie www.towarzystwo.edu.pl picasaView plugin: Could not load data from picasaweb.