Pokazy kriogeniczne

W czwartek 10 marca 71 uczniów klas pierwszych gimnazjum uczestniczyło w pokazie kriogenicznym. Korzystaliśmy z gościny Wydziału Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Uczniowie mięli okazję zapoznać się z własnościami skroplonych gazów. Doświadczenia prowadzone przez pracowników UJ dotyczyły własności tlenu, azotu, argonu, tlenku węgla (IV). Pokazano również zmiany własności mechanicznych wybranych substancji w niskich temperaturach. Pokaz był ciekawie prowadzony a jego zwieńczeniem był kontrolowany wybuch mieszaniny wodoru i tlenu. Kolejnym punktem wycieczki był Kopiec Tadeusza Kościuszki. Uczniowie poznali historię jego budowy oraz dzięki wystawie muzealnej została przybliżona postać i działalność  Przywódcy Isurekcji. Zwiedziliśmy również ekspozycję poświęconą Twierdzy Kraków. W czasie tej wycieczki była okazja do pogłębienia wiedzy z zakresu przedmiotów ścisłych jak również z historii naszego regionu.picasaView plugin: Could not load data from picasaweb.