Podsumowanie Dnia Liczby Pi

Dzień  14 marca to dzień liczby Pi. Z tej okazji w Zespole Szkół Publicznych  nr 2 w Wadowicach po raz czwarty odbył się konkurs znajomości rozwinięcia dziesiętnego tej liczby. Do konkursu zgłosiło się dziesięciu uczniów i trzech nauczycieli. Mistrzem Zawodów w kategorii uczeń został Piotr Pena z Gimnazjum nr 3 w Wadowicach, który wypowiedział 402 cyfry tej liczby. Wicemistrzem Zawodów tej kategorii została Klaudia Głaz z Zespołu Szkół w Jaroszowicach z wynikiem 241 cyfr tego rozwinięcia. W kategorii nauczyciel tytuł Mistrza Zawodów uzyskał Pan Marek Mroczek reprezentujący Wielozawodowy Zespół Szkół w Zatorze osiągając imponujący wynik 498 cyfr. Wicemistrzem zawodów w tej kategorii został Pan Kamil Bałys reprezentujący Zespół Szkół Publicznych nr 2 z wynikiem 81 cyfr. Poza konkursem Pan Paweł Turek wykazał się znajomością 660 cyfr.

W tym dniu rozegrany został także konkurs zadaniowy. W konkursie uczestniczyło 27 uczniów klas drugich i trzecich z siedmiu gimnazjów z gminy Wadowice. Uczniowie zmagali się z 25 zadaniami typu Prawda / Fałsz na rozwiązanie których mieli tylko 45 minut. Rywalizacja była bardzo zacięta, a wyniki są następujące: I miejsce Beata Wanat z Gimnazjum nr 2 w Wadowicach, II miejsce Michał Pawłowski, III miejsce Zuzanna Pałosz – oboje z Gimnazjum nr 3 w Wadowicach. Komisja konkursowa uhonorowała także zawodnika z najwyższym wynikiem punktowym spośród uczniów klas drugich gimnazjów. Nagrodę tę otrzymał Filip Jopek z Gimnazjum nr 1w Wadowicach.

W tym dniu uczniowie mieli także okazję wysłuchać wykładu popularyzującego matematykę, który wygłosił dr Marek Klimczak z Politechniki Krakowskiej. Tematem były „Wybrane  metody numeryczne w rozwiązywaniu równań nieliniowych” i chociaż temat brzmiał bardzo naukowo to poznanie tych metod okazało się dla uczestników bardzo ciekawe.

Dziękuję wszystkim uczestnikom za przygotowanie się do konkursów, a nauczycielom za opiekę nad uczniami i pracę w komisjach konkursowych. Zapraszam wszystkich za rok na kolejne Święto Liczby Pi.  Małgorzata Niewidok.

Pan Marek Mroczek uczestniczył również w konkursie znajomości rozwinięcia dziesiętnego liczby Pi na Politechnice Krakowskiej i z wynikiem 403 cyfry uzyskał tytuł Mistrza Polski 2017. Gratulujemy sukcesu !!!