Hell’s Angel

Hell’s Angel

14 września uczniowie z naszej Szkoły Podstawowej nr 5 wraz z uczniami ze Szkoły Podstawowej Nr 1  uczestniczyli w rajdzie rowerowym „Hell`s Angel”. Ten rajd odbywa się dla upamiętnienia wydarzeń z 13 września 1944 r. Kiedy to nad Zygodowicami zestrzelono amerykański samolot Liberator B-24 Hell’s Angel. Blisko 80 uczestników dotarło pod obelisk różnymi trasami: pieszą i rowerową. Na miejscu wzięli oni udział w kilku konkursach towarzyszących. Przygotowane one zostały przez organizatorów: Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział Ziemia Wadowicka. Dla zwycięzców przewidziano cenne nagrody, zaś uczestnicy rajdu otrzymali: pamiątkową plakietkę oraz ciepły posiłek. Na zakończenie rajdu Wójt Gminy Tomice Witold Grabowski pogratulował wszystkim dotarcia do celu, przypomniał historię obelisku oraz poprosił o uczczenie poległych. Pod pomnikiem upamiętniającym lotników Hell’s Angel, którzy zginęli 73 lat temu nad zygodowickimi polami, okolicznościowe wiązanki kwiatów złożyli przedstawiciele Gminy Tomice oraz PTTK Oddział Ziemia Wadowicka. Uroczystość uświetnił swą obecnością również mjr pilot Tadeusz Gola z Krakowskiego Oddziału Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP. Warto nadmienić, że pomnik poświęcony poległym lotnikom jest jednym z 22 obiektów na szlaku „LOTNICZE ŚLADY W KARPATACH”, spełniającym zarówno funkcje turystyki kulturowej, jak i będącym wyrazem hołdu i pamięci dla wszystkich, którzy nad górami latali, zwyciężali i ginęli. zobacz zdjęcia

Napisz komentarz