Wyspa Kuba jak wulkan gorąca …

Wyspa Kuba jak wulkan gorąca …

W piątek 15 września  2017    już po raz drugi gościliśmy  w naszej szkole, w ramach  ” Spotkań z podróżnikiem”  –  Aleksandrę Gracjasz – wadowiczankę, magister antropologii, a przede wszystkim miłośniczkę przygód , fotografii i podróży. Ostatnim razem „wędrowaliśmy” wraz z nią po Nepalu i Indiach a teraz zaprosiła nas na  największą z karaibskich wysp , na KUBĘ. W ciągu dwóch godzin pięknie i interesująco opowiadała o historii, mieszkańcach, ich zwyczajach, tradycjach i wierzeniach. Kuba to państwo, w którym  wciąż władzę sprawuje Komunistyczna Partia Kuby a obecna sytuacja gospodarcza przypomina nie tak odległą historię Polski (kolejki, puste półki w sklepach, przydział na kartki, na ulicach fiat 126p  itp.) Kubańczycy  każdego dnia walczą z  biedą, częstym  brakiem wody, czasami prądu, internetu – ale mimo to są wiecznie uśmiechnięci i niezwykle życzliwi. Może dlatego, że słońce świeci tam niemal przez cały rok bowiem  na Kubie panuje klimat tropikalny? Dzięki temu, że Ola mieszkała w małej wiosce u kubańskiej rodziny i zrobiła wiele wspaniałych zdjęć mogliśmy poznać ich prawdziwe , codzienne życie, zobaczyć w jakich warunkach mieszkają, jak się ubierają, co jedzą, czym się zajmują, a także mogliśmy uczestniczyć w  ich niezwykłych ceremoniach religijnych.  Ponad  200   uczniów klas 4,5,6,7 szkoły podstawowej oraz II  i III gimnazjum wzięło udział  w   tym spotkaniu, słuchali  opowieści, podziwiali piękne zdjęcia, a   ich zachowanie podczas pokazu  świadczyło o tym, że była to  bardzo ciekawa, chociaż nieco inna lekcja geografii, historii i  przyrody.  Bardzo  dziękujemy  pani Oli za wizytę w naszej szkole, a wszystkich tych, którzy  nie mogli uczestniczyć w piątkowym pokazie zapraszamy do Klubu Podróżnika w WCK dnia  21.09.2017 na  godzinę 18.00   Organizator spotkania: Beata Studnicka. Zobacz zdjęcia  Kuba zdjęcia Oli

 

Napisz komentarz