XXVI Rajd Szlakami Legionów

XXVI Rajd Szlakami Legionów

W dniach 9,10 listopada 2017 r. grupa 34 uczniów Szkoły Podstawowej nr 5  i 14 uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 wzięło udział w XXVI Rajdzie Szlakami Legionów. Trasa tegorocznego rajdu była nieco inna niż w latach poprzednich. Po raz  pierwszy  byliśmy na przełączy Edwarda Rydza Śmigłego nad Jurkowem i Słopnicami koło Limanowej. Na przełomie listopada i grudnia 1914 r. w tym rejonie Legioniści toczyli bój z Rosjanami w ramach Operacji Limanowsko-Łapanowskiej. Następnie przejechaliśmy do Limanowej. Po wyjściu na wzgórze Jabłoniec, odwiedziliśmy cmentarz nr 368 na którym spoczywają węgierscy huzarzy którzy pod wraz z dowódcą pułkownikiem Otmarem Muhrem zdobywali to u strategiczne wzniesienie. Następny etap rajdu to zwiedzanie zabytkowej cerkwi w Binczarowej i barokowego drewnianego kościoła w Szalowej. Cmentarz nr 123 w Łużnej na którym spoczywają żołnierze wadowickiego 56 Pułku Piechoty jest niezmiennie obowiązkowym punktem każdego rajdu. Nie inaczej było w tym roku. Na mogiłach naszych krajan zapłonęły znicze. Po zakwaterowaniu i zjedzeniu ciepłego posiłku w gościnnej Szkole Podstawowej im. B. Czecha w Pleśnej, wyruszyliśmy do Łowczówka na cmentarz nr 171 – Cmentarz Legionistów. Cmentarz jest miejscem spoczynku legionistów poległych w Wigilijnej Bitwie w grudniu 1914 r. następnie zapłonęło przy którym śpiewaliśmy pieśni i piosenki związane tematycznie z rajdem (wcześniej na ognisku upieczone zostały kiełbaski). W piątek 10 listopada zwiedziliśmy cmentarze o numerach 173, 193, 192, 191. w Pleśnej, Dąbrówce Szczepanowskiej i Lubince. Kolejny etap to wycieczka piesza na najwyższe wzniesienie Pogórza Ciężkowickiego -Brzankę, z wieżą widokowa i gościnnym schroniskiem. Na zakończenie rajdu zwiedziliśmy fragment Skamieniałego Miasta w Ciężkowicach, konkretnie skały Grunwald, Ratusz i Czarownicę. Do Wadowic wróciliśmy o godzinie 17. Dziękuje wszystkim uczestnikom w szczególności opiekunom, pani Beacie Studnickiej, panu Bogusławowi Porzuczkowi i panu Januszowi Cepcerowi za wspólnie spędzony czas w którym nie zabrakło czasu na refleksję, poznawanie, ale i na zabawę. Tadeusz Włodek. zobacz zdjęcia  zdjęcia pani Beaty

Napisz komentarz