Wycieczka na Pogórze Ciężkowickie

Wycieczka na Pogórze Ciężkowickie

W sobotę 19 maja 2018 r. 51 uczniów, rodziców, nauczycieli oraz przewodników beskidzkich wzięło udział w kolejnej sobotniej szkolnej wycieczce. Łużna koło Gorlic to miejscowość w której znajduje się największy cmentarz z I wojny światowej w Małopolsce. Cmentarz o numerze 123 rozłożony jest amfiteatralnie na południowym zboczu wzgórza Pustki.  O to strategiczne wzgórze walczyli 2 maja 2015 r. żołnierze wadowickiego 56 pułku piechoty. Dziś spoczywają na tym cmentarzu w kwaterze poniżej odbudowanej gontyny. W Łużnej zwiedziliśmy również cmentarz nr 122 na którym spoczywają żołnierze armii rosyjskiej. Z Łużnej przejechaliśmy do miejscowości Staszkówka. Cmentarz nr 118 zlokalizowany w tej miejscowości zachwyca architekturą czterech pylonów zwieńczonych mieczami. Kolejnym punktem programu wycieczki było zwiedzanie rezerwatu skalnego Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach. Na zakończenie odwiedziliśmy cmentarz nr 171 w Łowczówku gdzie spoczywają Legioniści którzy polegli w ciężkich bojach w czasie Wigilijnej Bitwy w 1914 r. Ta wycieczka miała charakter retrospektywny, skłaniała uczestników do cofnięcia się w czasie o sto lat! Warto znać historię  powszechną ale również historię swojej małej ojczyzny. Dziękuję wszystkim uczestnikom wycieczki za wspólnie spędzony czas w otoczeniu pamiątek historycznych i osobliwości przyrodniczych Pogórza Ciężkowickiego. Zapraszam na ostatnią w tym roku wycieczkę która odbędzie 16 czerwca 2018 r.  zobacz zdjęcia

Do książeczki Got wpisujemy: Skała z krzyżem – skała Grunwald, 1punkt,  BW.01

Puste – cm. legionistów – Pleśna, 6punktów, BZ.12

Napisz komentarz