Auschwitz – Birkenau

Auschwitz – Birkenau

W dniu 20 września 2018 roku  107 uczniów  klas trzecich gimnazjum oraz klas ósmych  wraz z wychowawcami wyjechało do Muzeum  Auschwitz – Birkenau by tam zmierzyć się z trudną lekcją historii. Największy nazistowski obóz zagłady Auschwitz – Birkenau to miejsce, które każdy powinien zobaczyć, to tragiczna historia milionów  ludzi, o której nigdy nie można zapomnieć. Im bardziej oddalamy się w czasie od wydarzeń II wojny światowej tym większe znaczenie mają działania edukacyjne w miejscach pamięci, szczególnie ważne dla naszych uczniów, których wiedza i wrażliwość dopiero się kształtują.  Celem wycieczki było poznanie zjawiska holocaustu na tle wydarzeń II wojny światowej i okupacji w Polsce, kształtowanie świadomości o prawie człowieka do życia i godnej śmierci, uświadomienie uczniom wymiaru ludzkiego okrucieństwa, oraz poznanie martyrologii narodu polskiego i żydowskiego oraz innych narodów podczas II wojny światowej. Uczniowie zwiedzali obóz w ciszy, zadumie i smutku, niektórzy dyskretnie ocierali łzy słuchając relacji przewodników i patrząc na dowody okrutnej zbrodni. Pod ścianą śmierci każda klasa złożyła kwiaty  i minutą ciszy uczciła pamięć   dzieci, kobiet i mężczyzn zamordowanych tam w bestialski sposób. Wszystkim uczniom dziękuję za wspaniałą postawę, a przewodnikom i opiekunom (Anna Nowak, Dominika Konopka, Rafał Worytko, Józef Książek, Klaudia Kleszcz) za to, że dzięki Wam  nasza młodzież mogła uczestniczyć w tej żywej lekcji historii. Uczestnictwo w takiej lekcji  to OBOWIĄZEK każdego z nas!  Beata Studnicka. Zobacz zdjęcia

Napisz komentarz