Wycieczka na Turbacz

Wycieczka na Turbacz

Do trzech razy sztuka! W sobotę 11 maja 2019 r. pojawiło się długo oczekiwane „okno pogodowe”,  wycieczka  na Turbacz mogła się odbyć (w trzecim terminie). 41 uczestników podjęła trud ale i przyjemność wyjścia na najwyższy szczyt Gorców – Turbacz. Trasa wycieczki prowadziła z Koninek. Wędrowaliśmy niebieskim szlakiem przez polanę Hucisko, Suchy Groń, Czoło Turbacza, Halę Turbacz do schroniska pod Turbaczem. W miarę zdobywania wysokości  panoramy górskie były coraz bardziej rozległe. Doskonale widoczne były szczyty Beskidu Wyspowego ( Luboń Wielki, Szczebel, Lubogoszcz …)  Beskidu  Żywieckiego    ( Polica, Babia Góra), Beskidu Średniego ( Koskowa Góra, Kotoń …). Na horyzoncie można było rozpoznać nasz poczciwy Leskowiec. Po odpoczynku w schronisku wszyscy udali się na szczyt Turbacza 1310 m n.p.m. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się na Polanie Turbacz pod Ołtarzem Szałasowym. W tym miejscu w dniu 17 września 1953 r. Karol Wojtyła odprawił mszę świętą w drzwiach szałasu. W pewnym momencie zauważyliśmy Głuszca który przez kilka minut „pozował” do zdjęć wykonywanych przez  obecnych w tym miejscu turystów. Głuszce ta bardzo rzadkie ptaki występujące min. na terenie Gorczańskiego Parku Narodowego. Do Koninek wracaliśmy zielonym szlakiem przez Kopieniec i Turbaczyk. Wycieczka bardzo ciekawa, wymagająca sporego wysiłku. Pogoda, rozległe panoramy, resztki śniegu, miła atmosfera, osobliwości przyrodnicze składały się na całość sobotniej wycieczki w Gorce. Do książeczki GOT wpisujemy: Grupa górska BZ-05, trasa Koninki-Suchy Groń-Turbacz-Czoło Turbacza- Turbacz – Kopieniec – Turbaczyk – Koninki,  punktów 27, różnica wysokości – 670 m.

Zobacz zdjęcia z wycieczki na Turbacz TUTAJ    zdjęcia Pani Beaty Sporek

 

Napisz komentarz