Konkurs literacki o Janie Pawle II

Konkurs literacki o Janie Pawle II

We wtorek 15 grudnia 2020 roku o godzinie 10.00  w Muzeum Domu Rodzinnym Jana Pawła II w Wadowicach odbyło się spotkanie uczestników i laureatów konkursu literackiego o Karolu Wojtyle zorganizowanym przez Powiat Krakowski wraz z zespołem muzycznym Jakubowe Muszelki z okazji 100. rocznicy urodzin Papieża Polaka. W konkursie wzięli udział także uczniowie naszej szkoły: Milena Hałat kl. 2a, Kamila Hałat kl. 6b, Milena Kwarciak kl. 6b, Brygida Paździora kl. 6b  

III miejsce w konkursie zdobyła Milena Kwarciak za wiersz pt. „Wspomnienie”,

natomiast wyróżnienie otrzymała Kamila Hałat za napisanie utworu „Mój Ojcze Święty”.

Oto komentarz jurorów konkursu na temat wiersza Mileny Kwarciak:

 Praca zatytułowana „Wspomnienie” jest właśnie prosta i dziecięca. Bardzo wyraźnie widać w niej to, jaki był Papież Polak.  Co było dla niego ważne. Pokrótce przedstawione zostały rysy charakteru, wybrane ciekawostki oraz fragmenty życiorysu. Prosto, bo bez zadęcia i zbędnej oprawy.

A tak o utworze Kamili Hałat wypowiedzieli się organizatorzy konkursu:

 Wiersz pod tytułem „Mój Ojcze Święty” przywołuje sceny z życia Papieża Polaka i zawiera dziecięcą modlitwę o wstawiennictwo. Jest on pięknym rodzajem świadectwa, zapisem osobistego spotkania młodej dziewczyny z Janem Pawłem, która wskazuje, że pokochała Go jak swego dziadka. Cenne są w tej pracy szczególnie odniesienia do konkretnego czasu („wokół zmienia się wszystko”) i miejsca („jesteś Wadowic Aniołem Stróżem”). Mimo pojawiających się usterek rytmu wiersz pozostaje harmonijny i ujmujący w swej prostocie.

 Uczestnicy i laureaci konkursu podczas spotkania w muzeum otrzymali nagrody oraz pamiątkowe dyplomy i mieli okazję zwiedzić dom rodzinny Jana Pawła II.

Pomysłodawcy konkursu na czele z kompozytorem Leszkiem Hincem wykorzystali twórczość uczestników do stworzenia piosenek o Naszym Papieżu. W przyszłości planowany jest wideoklip  wykorzystujący wiersze uczestników konkursu. Wszystkim uczestnikom i nagrodzonym serdecznie gratulujemy.

ZOBACZ ZDJĘCIA

 

Napisz komentarz