Wycieczka na Lubogoszcz

Wycieczka na Lubogoszcz

W sobotę 26 lutego grupa 49 uczniów, rodziców i nauczycieli uczestniczyło w wycieczce na Lubogoszcz w Beskidzie Wyspowym. Pomimo wcześniejszych niekorzystnych prognoz pogodowych, pogoda okazała się bardzo łaskawa. Źródłosłów nazwy Lubogoszcz wywodzony jest ze staropolskiego „lubo gost”,  co można zinterpretować jako gościnny. Lubogoszcz okazał się bardzo przychylny dla nas. Ugościł naszą wycieczkę bardzo dobrą pogodą, zimowymi warunkami i pięknymi panoramami. Wycieczkę rozpoczęliśmy na polanie Mogiła w Kasinie Wielkiej. Pod pomnikiem upamiętniającym poległych żołnierzy 24 Pułku Ułanów którzy w pierwszych dniach września 1939 r. toczyli zacięty bój z niemcami.  Była okazja przybliżenia postaci generała Stanisława Maczka. Następnie rozpoczęliśmy wspinaczkę Małym Beskidzkim Szlakiem na Lubogoszcz. W miarę zdobywania wysokości warunki robiły się coraz bardziej zimowe. Świeciło słońce, można było ściągnąć grubsze ubranie. Dobra widoczność pozwoliła na podziwianie bliższych i dalszych panoram. Śnieżnica, Ćwilin, Łopień, Mogielica, Jasień, Gorc, Kudłoń i Turbacz cieszyły nasze oczy. Strome podejście wszystkich trochę zmęczyło. Tym bardziej cieszyliśmy się z nagłego „pojawienia się” szczytu Lubogoszcza. 968 m n.p.m. taką wysokość ma ten sympatyczny szczyt. Po krótkim odpoczynku wyruszyliśmy w kierunku szczytu zachodniego. Czarnym szlakiem schodziliśmy do Kasinki Małej. Po drodze zatrzymaliśmy się w Bazie Szkoleniowo-Wypoczynkowej zlokalizowanej na zboczu Lubogoszcza. Ognisko, kiełbaski na nim upieczone, odpoczynek i sympatyczne rozmowy to końcowy akord sobotniej wyprawy. Jeszcze pół godziny marszu i naszym oczom ukazał się autokar który cierpliwie czekał na nas obok kościoła w Kasince Małej. 

Dziękuję wszystkim uczestnikom za kapitalną atmosferę naszej wyprawy. Dzieci uczestniczące w wycieczce – kondycja bez zarzutu. Gratulacje dla sześciolatka Wojtusia Leńczowskiego za wytrwałość i pogodę ducha. Wkrótce zaproszenie na kolejną wycieczkę która będzie w drugiej połowie marca.

Do książeczki GOT wpisujemy: Kasina Wielka-Lubogoszcz-Lubogoszcz Zachodni – Kasinka Mała. Grupa górska BZ-06, punktów 12

Zobacz zdjęcia

Napisz komentarz