|Mount Everest | K2Kangchenjunga| Lhotse| Makalu | Cho Oyu|

| Dhaulagiri | ManasluNanga Parbat |Annapurna |Gasherbrum IBroadpeak |Shisma Panga |Gasherbrum II |

 

                Nanga Parbat - 8126 Metrów


                                                 

Nanga Parbat

 Naga Góra, dziewiąty co do wysokości szczyt świata

NANGA PARBAT (8125 m n.p.m.) Nazwa góry jest mianem kaszmirskim wywodzącym się z sanskrytu (Nanga Parrata) i oznacza "Nagą Górę". Miejscowi używają także nazwy Damir - czyli "Król Gór". Szczyt próbowano zdobyć już w 1895 roku, jednak dokonano tego dopiero 3 lipca 1953 roku. Jako pierwszy na szczycie staną Hermann Buhl uczestnik niemiecko - austryjackiej wyprawy. Grupa polaków wśród których znajdował się Jerzy Kukuczka zdobyła szczyt 13 lipca 1985 rok

Nanga Parbat była pierwszym ośmiotysięcznikiem, na który poważył się wchodzić człowiek.

Pięć lat przed końcem XIX wieku wybitny angielski alpinista - Albert Frederick Mummery, dotarł na ścianie Diamir do wysokości 6 tys. metrów, a być może nawet kilometr wyżej. Jakże niepocieszony czuł się, kiedy brak jedzenia i choroba towarzysza zmusiły go do odwrotu. Ten szczupły dżentelmen, w okularach, tużurku, białej koszuli i brezentowym skafandrze był przekonany, że od szczytu dzieli go zaledwie dzień wspinaczki. Z pewnością nie mógł sobie wyobrazić, iż zdobycie wierzchołka zajmie jeszcze 58 lat tragicznych prób. Mummery, nie zniechęcony niepowodzeniem, postanowił zaatakować górę z innej strony, od doliny Rakhiot. Nie domyślał się wówczas, że ściany opadające z Nanga Parbat są największymi na świecie. Wkrótce zaginął wraz z tragarzami na jednym z lodowców Nagiej Góry.

Minęło 35 lat i ku swemu przeznaczeniu podążyli niemieccy alpiniści. W dwóch, spośród pięciu przeprowadzonych przez nich w okresie międzywojennym wyprawach, zginęło 10 czołowych wspinaczy niemieckich i 15 Szerpów sprowadzonych specjalnie do pomocy z Nepalu.

Kolejne ekspedycje odkrywały ślady wcześniejszych tragedii. List z prośbą o pomoc i ratunek, niesiony z górnego obozu do dołu, dotarł do rąk adresata po czterech latach, kiedy ten podczas wspinaczki natknął się na ciało zamarzniętego kolegi. Tragiczna lodowa scena odsłaniała swoich bohaterów. Ciało Willy Merkla - kierownika wyprawy, odnaleziono nakryte osłaniającym go ciałem Szerpy, który do końca starał się ogrzewać sobą umierającego sahiba.

 

Po II wojnie światowej Niemcy znowu zaczęli szturmować Nanga Parbat, prowadząc zaciekłą rywalizację z Anglikami, Francuzami i Włochami o zdobycie dziewiczych ośmiotysięczników. Przyrodni brat Willy'ego Merkla - Karl Maria Herligkoffer, zorganizował dziesięć międzynarodowych ekspedycji (!), stając co drugi rok pod "Niemiecką Górą", jak zaczęto nazywać ten himalajski szczyt. W 1953 roku jako pierwszy na wierzchołek samotnie wszedł uczestnik pierwszej z nich - Austriak Herman Buhl. Herligkoffer nie kończył jednak porachunków z górą. Odszedł od niej dopiero po tym, gdy jego wyprawy pokonały Nanga Parbat z trzech jej stron: poprzez ściany od dolin Rakhiot, Diamir i Rupal. Ta ostatnia, najwyższa, mierzy 4,5 km.

Z ponadczterokilometrowej wysokości ścianą Diamir przez kilka lat wojował Reinhold Messner - pierwszy zdobywca Korony Himalajów, wszystkich 14 ośmiotysięcznych szczytów Ziemi. To ona zabrała mu w lawinie brata, kiedy schodząc ze szczytu, docierali już do ukwieconych łąk jej podnoży. Trzykrotnie jeszcze samotnie ruszał Reinhold. Ostatnia wspinaczka zakończyła się sukcesem, choć alpinista przeżył na ścianie Diamir trzęsienie ziemi. Brata nigdy nie odnaleziono.


Nadszedł dzień, kiedy pod Nanga Parbat stanęli też Polacy.
Uczestnikiem ostatniej wyprawy Karla Herrligkoffera, w 1982 r., był Tadeusz Piotrowski. Stracił szansę wejścia na szczyt, gdyż zawrócił, aby pomóc sprowadzić szwajcarskiego kolegę. Trzy lata później dwie polskie wyprawy, w tym jedna kobieca, zakończyły się sukcesami. 6 osób stanęło na szczycie. Po nich były następne. Latem Himalaje powoli ulegały człowiekowi. Wielkim wyzwaniem pozostawała natomiast zima. Toczy się wciąż cichy bój o Zimową Koronę Himalajów, cichy, nikt bowiem nie mówi chętnie o porażkach.


Wszystkie pierwsze zimowe wejścia na ośmiotysięczniki były dziełem Polaków. Spośród 14 ośmiotysięcznych szczytów Ziemi, mimo licznych prób, w zimie zdobyto dopiero 7. Trzy ze zwycięskich wypraw poprowadził Andrzej Zawada. Wciąż dziewicza zimą pozostaje cała plejada ośmiotysięczników Pakistanu - Nanga Parbat, dwa Gasherbrumy, Broad Peak i K2

Nakręcono film pt "Siedem lat w Tybecie " - polecam