|Mount Everest | K2Kangchenjunga| Lhotse| Makalu | Cho Oyu|

| Dhaulagiri | ManasluNanga Parbat |Annapurna |Gasherbrum IBroadpeak |Shisma Panga |Gasherbrum II |

 

                  GASHERBRUM I (8068 m n.p.m.)


                                       

Hidden Peak - 8068 Metrów

Hidden Peak

 

GASHERBRUM I (8068 m n.p.m.) W 1892 roku W.M. Conway nadał mu nazwę Hidden Peak - "Zakryty Szczyt", ponieważ ze względu na zasłonięcie go graniami Gasherbrumów V i VI nie mógł zobaczyć go z lodowca Baltoro. Szczyt został zdobyty przez amerykanów 5 lipca 1958 roku (Andrew J. Kauffman i Peter K. Schoening) Polacy (Jerzy Kukuczka i Wojciech Kurtyka) zdobyli szczyt 23 lipca 1983 roku.

 

Gasherbrum I jest najwyższym z grupy siedmiu Gasherbrumów, gór leżących w paśmie Karakorum. Wznosi się na wysokość 8068 m n.p.m. i jest drugim co do wysokości szczytem Karakorum. Z wierzchołka odchodzi kilka grani, z których do najważniejszych wspinaczkowo należą grań północna biegnąca ku Przełęczy Gasherbrum i dalej skręcająca na zachód w kierunku Gasherbruma II oraz grań południowo-wschodnia ku Urdok Peak (7300 m n.p.m.). Szczyt po raz pierwszy został zmierzony przez W.M. Conwaya w 1892 roku. Conway podchodził od strony lodowca Baltoro i górę zasłaniały mu granie Gasherbrumów V i VI. Nadał mu zatem nazwę Hidden Peak, co w języku angielskim oznacza "Zasłonięty Szczyt". Nazwa ta używana jest na Zachodzie i czasem spotyka się ją również w literaturze, ale miejscowa ludność używa nazwy Gasherbrum, co oznacza "Świecącą Ścianę". Przez szczyt przebiega główna grań Karakorum, dzieląc masyw na dwie flanki: północno-wschodnią i południowo-zachodnią. Strona północno-wschodnia jest słabo poznana ze względu na trudny dostęp.

Historia wspinaczek na Gasherbrum I :

W 1934 roku dokonano pierwszego rekonesansu pod dowództwem Güntera O. Dyhrenfurtha, który poprowadził międzynarodową wyprawę. Alpiniści weszli wówczas na okoliczne siedmiotysięczniki, ale wierzchołka Gasherbruma I nie osiągnęli. Słynna była wyprawa francuska, która zawitała w dwa lata później w Karakorum. Była to pierwsza wyprawa w góry wysokie tej nacji i himalaiści przygotowali się do  niej solidnie. W sumie przetransportowano 14 ton bagażu, który został przeniesiony na barkach 800 tragarzy! Ta wyprawa również musiała się poddać z powodu monsunu, który nadszedł trzy tygodnie wcześniej niż się spodziewano. Przez kolejne dwadzieścia lat szczyt nie budził emocji - wszak do zdobycia były inne, spektakularniejsze wierzchołki w Himalajach i Karakorum. Po raz pierwszy na szczyt weszli Amerykanie, którzy dzięki refleksowi i determinacji zarezerwowali sobie możliwość atakowania Gasherbruma I. W 1957 roku zdobyty został Falchan Kangri i do kompletu pozostały już tylko Shisha Pangma, niedostępny z powodów politycznych, bo leżący w Chinach, Dhaulagiri, na którego już ustawiły się kolejki i właśnie Gasherbrum I. Kierownikiem wyprawy został Nicolas Clinch, który dzięki swym organizacyjnym zdolnościom zdołał zebrać pieniądze potrzebne na zorganizowanie ekspedycji. 4 lipca 1958 pierwsi ludzie postawili stopy na drugim pod względem wysokości szczycie Karakorum. Byli to Andrew Kauffman i Peter Schoening. I znów nastała cisza, aż w końcu w 1975 roku w pięknym stylu wierzchołek osiągnęli Reinhold Messner i Peter Habeler, członkowie dwuosobowej wyprawy. Warto dodać, że podczas wspinaczki korzystali z obozu I polskiej wyprawy, która wówczas działała na Gasherbrumach II i III. Kilka razy zjeżdżano z Gasherbruma I na nartach, po raz pierwszy dokonali tego uczestnicy francusko-szwajcarskiej wyprawy, którzy 27 lipca 1982 roku osiągnęli wierzchołek, po czym przypięli deski i zjechali na nartach do podstawy ściany. Trzynaście lat później tego samego dokonał Marco Car, ale tym razem na snowboardzie. Jako pierwsi Polacy na szczycie stanęli Wojciech Kurtyka i Jerzy Kukuczka. Dokonali tego w pięknym alpejskim stylu południowo-zachodnią ścianą. Szczyt nie został do tej pory zdobyty zimą.

Polskie wejścia na Gasherbrum I:

 

23.07.1983 - Jerzy Kukuczka
23.07.1983 - Wojciech Kurtyka
17.07.1984 - Jerzy Kukuczka
16.07.1990- Wanda Rutkiewicz
16.07.1990 - Ewa Panejko-Pankiewicz
15.07.1995 - Krzysztof Wielicki
15.07.1995 - Jacek Berbeka
15.07.1997 - Ryszard Pawłowski
15.07.1997 - Piotr Pustelnik
15.07.1997 - Jacek Masełko
15.07.1997 - Józef Goździk