XXIV Rajd Szlakami Legionów

W dniach 12-13 listopada 2015 r. 32 uczniów Naszej Szkoły i 13 uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 uczestniczyło  w XXIV Rajdzie Szlakami Legionów. W pierwszym dniu wycieczki zwiedzaliśmy i nawiedzaliśmy następujące cmentarze: 193 w Dąbrówce Szczepanowskiej, 192 i 191 w Lubince, 189 na granicy Lubinki i Lichwina, 185, 186 i 186 w Lichwinie. Po zakwaterowaniu w Szkole Podstawowej w Pleśnej  ( składamy serdeczne podziękowania Dyrekcji szkoły, paniom kucharkom za gościnę) powędrowaliśmy na cmentarz 171 w Łowczówku. Na cmentarzu tym spoczywają Legioniści polegli w Wigilijnej Bitwie. Drugiego dnia od rana wędrowaliśmy po skałkach „Skamieniałego Miasta” w Ciężkowicach. Formy skalne które spotkaliśmy świadczą o dużej wyobraźni natury. Następnie pojechaliśmy do miejscowości Łużna gdzie znajduje się odrestaurowany cmentarz 123 na którym spoczywają żołnierze 56 pułku piechoty z Wadowic. Kwatera wadowiczan nie jest anonimowa, tabliczki na krzyżach mówią że spoczywają tutaj żołnierze o znajomie brzmiących nazwiskach: Bogunia, Hruby, Chrobak, Pająk … Naszym obowiązkiem było zapalić zapalić znicz na zapomnianych przez lata grobach. Następie przejechaliśmy do Sękowej koło Gorlic gdzie nasze oczy cieszył kościół p.w. św. Filipa i Jakuba. Przełęcz Małastowska kolejny raz pozwoliła na chwilę zadumy na cmentarzu nr 60. Ostatnim punktem programu wycieczki była przepiękna cerkiew w Kwiatoniu o której pięknie opowiadał pan Hyra, duchowy jej opiekun. Po czterogodzinnej podróży byliśmy w Wadowicach. Serdecznie dziękuję pani Beacie i panu Bogdanowi z pomoc w przeprowadzeniu tej wycieczki. Z pozdrowieniami – Tadeusz Włodek.picasaView plugin: Could not load data from picasaweb.