Poznajemy twórczość Stanisława Wyspiańskiego

Poznajemy twórczość Stanisława Wyspiańskiego

21 listopada 2018 r. chętni uczniowie naszej szkoły wybrali się z paniami Aliną Dyrcz, Renatą Kowalczyk i Anną Janik-Lempart do Krakowa. Celem wycieczki było poznanie twórczości wspaniałego artysty młodopolskiego STANISŁAWA WYSPIAŃSKIEGO. Na samym początku tej wyprawy uczniowie zwiedzili Bazylikę Franciszkańską gdzie podziwiali witraże i polichromie mistrza. Następnie dotarli do pawilonu Wyspiańskiego na ul. Grodzką gdzie zobaczyli realizację 3 witraży wg oryginalnych projektów Stanisława Wyspiańskiego, które były przeznaczone dla katedry wawelskiej. Przedstawiają one św. Stanisława, Kazimierza Wielkiego i Henryka Pobożnego. Następnie uczniowie udali się do Muzeum Narodowego znajdującego się w Gmachu Głównym na wystawę „WYSPIAŃSKI” gdzie uczestniczyli we wspaniałej KO-lekcji połączonej ze zwiedzaniem wystawy. Podziwiali na niej największą do tej pory wystawę prezentującą kolekcję dzieł Stanisława Wyspiańskiego (1869-1907) zgromadzonych w MNK. Blisko 5000 pozycji zbioru prac tego artysty, jednego z najwybitniejszych twórców polskich – malarza, rysownika, grafika, a także poety, dramatopisarza, scenografa i reformatora teatru. Uczniowie byli pod wielkim wrażeniem wszechstronnych zdolności artysty. Wisienką na torcie okazało się Muzeum Witrażu, w którym dzięki nowatorskiej koncepcji żywego muzeum młodzież mogła zobaczyć artystów przy pracy oraz poczuć atmosferę przestrzeni, w której realizowali swoje projekty najwięksi twórcy epoki, na czele z Wyspiańskim i Mehofferem. Wszyscy pełni wrażeń i emocji wrócili szczęśliwie do Wadowic. zobacz zdjęcia

Napisz komentarz