Od nasionka do roślinki

Sadzenie i sianie roślin to dla dzieci prawdziwa zabawa i nauka. Obserwowanie małej cebulki zmieniającej się w piękny kwiat lub ziarenka w roślinkę jest wprost magiczne.  W ramach realizacji bloku tematycznego: ” Wiosna do nas przybywa – swe kolory odkrywa” uczniowie Oddziału Przedszkolnego wspólnie z rodzicami włączyli się do akcji: „Od nasionka do roślin” i założyli własne hodowle- fasoli, rzeżuchy, szczypiorku, a nawet bakłażana i arbuza. Dzięki bezpośredniej obserwacji wzrostu różnych roślin, dzieci miały możliwość poznania ich cyklu rozwoju. Ponadto uczyli się systematycznej pielęgnacji i dbania o swoje roślinki.  Jak prawdziwi ogrodnicy szukali odpowiedzi na pytania:  Po co roślinom są korzenie? Dlaczego chowają je w glebie? Do czego  rośliny potrzebują wody i światła?  Zainspirowani wiosną czekali, aż pojawią się korzenie, pnącza, listki. Celem takich działań było rozwijanie zainteresowań i wzbogacanie wiadomości przyrodniczych, doskonalenie umiejętności obserwacji, wyciągania wniosków i wypowiadania się na określony temat, a także kształtowanie właściwych postaw ekologicznych. Agnieszka Hałat, Anita Świątek.