Przed Świętem Niepodległości

Już za kilka dni, 11 listopada, wszyscy Polacy  obchodzić będą 103 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Po ponad stuletniej ,,nocy zaborczej”, gdy nasza Ojczyzna na ponad 100 lat  zniknęła z mapy Europy, przyszła upragniona wolność. Była ona odkupiona, jak pisał T. Bełza ,,krwią i blizną” naszych Przodków, ale heroiczna walka nie poszła na marne. Wreszcie byliśmy wolni.

O naszej  tożsamości narodowej decyduje wiele elementów, jednak za najważniejsze trzeba chyba uznać godło, flagę i hymn. I to właśnie tej problematyce poświęcone było spotkanie w Muzeum Miejskim w Wadowicach, w którym uczestniczyli uczniowie klasy 5 b. Jego zasadniczą częścią były warsztaty, podczas których uczniowie wykonywali okolicznościowe biało-czerwone kotyliony, jako znak naszej umiejętności świętowania. Jednak ta część spotkania poprzedzona została prelekcją Pań Instruktorek, które w sposób ciekawy przedstawiły historię polskich symboli narodowych. Dzieci słuchały z uwagą, chętnie też zabierały głos, gdy wątek rozmowy dotyczył wydarzeń znanych im z lekcji historii. Samo wykonanie emblematów dało dzieciom wiele satysfakcji, bo choć zadanie wymagało wyjątkowej staranności to każdemu zależało na tym, żeby jego kotylion był najpiękniejszy. Efekty ich pracy uwiecznione zostały na wspólnym zdjęciu.