Wycieczka do planetarium i egzotarium

W dniu 09.04.2014 klasa szósta wraz z paniami Asią Bartkowiak i Beatą Studnicką odwiedziła chorzowskie PLANETARIUM gdzie jak przystało na uczniów szkoły, noszącej imię Mikołaja Kopernika obserwowała niebo. Dwugodzinna projekcja pt. „A jednak się kręci” pomogła lepiej zrozumieć wcześniejsze lekcje przyrody tj. Orientację na sferze niebieskiej, gwiazdy i gwiazdozbiory, Układ Słoneczny, Model geocentryczny budowy świata, Teorię heliocentryczną Mikołaja Kopernika, Ruch obrotowy i obiegowy Ziemi (zmiana dnia i nocy oraz zmiany pór roku). Obecność w OBSERWATORIUM ASTRONOMICZNYM umożliwiła obejrzenie z bliska największego w Polsce refraktora (lunety soczewkowej) .
Drugim punktem wycieczki było EGZOTARIUM w Sosnowcu, w którym jest ponad 80 gatunków roślin z różnych stref klimatycznych i geograficznych świata (kawa, agawa, pieprz, figa, opuncja, araukaria itp.) oraz kolekcja egzotycznych stawonogów (kraby, langusty), szkarłupni (jeżowce, rozgwiazdy ), koralowców (fragmenty szkieletów korali z raf koralowych), ryb oceanicznych (ryba młot, ryba piła, podnawka, pielęgnice), gadów (krokodyl nilowy, boa tęczowy, pyton tygrysi i siatkowy, kameleony, gekony, żółwie) oraz niewielka kolekcja ptaków obejmująca kilkanaście gatunków głównie papug.
Szóstoklasiści (na co dzień nieco rozbrykani) zachowywali się nienagannie, wykazywali duże zainteresowanie. Na zakończenie wycieczki sprawdzili swoją wiedzę w quizie przygotowanym przez swojego kolegę Piotrka. Takich lekcji przyrody mogłoby być więcej!picasaView plugin: Could not load data from picasaweb.