Międzynarodowy Konkurs Umiejętności Statystycznych

Politechnika Białostocka jest współorganizatorem polskiej edycji Międzynarodowego Konkursu Umiejętności Statystycznych (ang. The International Statistical Literacy Project, ISLP). To konkurs skierowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz gimnazjalnych. Do udziału w konkursie zgłosiło się aż 250 osób z całej Polski. Najliczniej reprezentowane były prace ze szkół ponadgimnazjalnych – 78 postery (gimnazjum- 25). Najsilniej reprezentowane było województwo małopolskie oraz podlaskie.
Na świecie konkurs organizowany jest już od 2007 r. Corocznie uczestniczy w nim bardzo dużo uczniów szkół ponadgimnazjalnych i gimnazjalnych z całego świata (np. w 2013 r. , Irlandia 1281, Japonia 3849, Czechy 530).
Celem konkursu jest rozwijanie umiejętności uczniów w opisywaniu ich środowiska za pomocą statystyk oraz używanie statystyk jako narzędzia do uczenia się o codziennym życiu, a w szczególności: badanie i analizowanie problemów związanych z tematyką konkursu; interpretowanie wyników badań statystycznych; korzystanie z narzędzi informatycznych; korzystanie z baz statystycznych.
W bieżącym roku szkolnym dwóch uczniów naszego gimnazjum Marcin Kapłon i Michał Pawłowski z klasy Ic wzięło udział w tym konkursie i przygotowało poster „Nasze telefony komórkowe”. Z przyjemnością chcemy poinformować, że praca ta uzyskała wyróżnienie. Marcin i Michał chcą tą droga podziękować wszystkim koleżankom i kolegom z klas pierwszych i drugich naszego gimnazjum, którzy wzięli udział w ankiecie. Opracowanie wyników tej ankiety pozwoliło na przygotowanie wyróżnionego w konkursie plakatu statystycznego. Uczniom i opiekunowi naukowemu pani dyrektor Małgorzacie Niewidok serdecznie gratulujemy.
Więcej informacji o konkursie można znaleźć na stronie www.islp.edu.pl