Dzień Liczby Pi

W poniedziałek 14 marca 2016r. gościliśmy w naszej szkole uczniów z gimnazjów gminy Wadowice wraz z ich opiekunami naukowymi. Na zaproszenie odpowiedziały: Zespół Szkół Nr 1 i Zespół Szkół Nr 2 z Choczni, Zespół Szkół z Jaroszowic, Gimnazjum Nr 1, Gimnazjum Nr 2 oraz Gimnazjum Nr 3 z Wadowic. Uczniowie startowali w dwóch konkursach tematycznie związanych z liczbą Pi.
W konkursie zadaniowym 21 uczestników zmierzyło się z testem wielokrotnego wyboru. Nagrodzono sześciu uczniów z najwyższymi wynikami punktowymi: I miejsce Piotr Pena – Gimnazjum Nr 3, II miejsce Michał Pawłowski – Gimnazjum Nr 3, III miejsce Agata Cholewa – Zespół Szkół Jaroszowice      i Anna Głowacka – Gimnazjum Nr 3, IV miejsce Karolina Banaś – Zespół Szkół Jaroszowice, V miejsce Magdalena Gregorczyk – Zespół Szkół Nr 1 z Choczni. W konkursie znajomości jak największej ilości cyfr rozwinięcia dziesiętnego liczby Pi startowało 11 uczniów i 3 nauczycieli. Tytuł Mistrza Zawodów w kategorii uczeń zdobyła Joanna Skrzypczak z Gimnazjum Nr 3 z wynikiem 432 wypowiedzianych cyfr rozwinięcia dziesiętnego tej liczby. Tytuł Wicemistrza Zawodów w kategorii uczeń uzyskał Piotr Pena z Gimnazjum Nr 3, który wypowiedział 430 cyfr. III miejsce zajął Filip Grzyb z Zespołu Szkół z Jaroszowic z wynikiem 130 wypowiedzianych cyfr. Wśród nauczycieli tytuł Mistrza Zawodów zdobył Pan Marek Mroczek, który wypowiedział 373 cyfry tej liczby, tytuł Wicemistrza otrzymał Pan Paweł Turek z wynikiem 336 cyfr, a Pan Kamil Bałys, który wypowiedział 218 cyfr zdobył III miejsce.
Podczas spotkania uczniowie uczestniczyli w wykładzie prowadzonym przez Pana Tadeusza Włodka – dyrektora szkoły, którego tematem było wyznaczenie gęstości materii gwiazdy neutronowej. Uczniowie obejrzeli także prezentację multimedialną dotyczącą liczby Pi, którą przygotowały uczennice klasy IIc Gimnazjum Nr 3: Olga Dyrcz, Lidia Janicka i Patrycja Kądziela. W czasie wolnym można się było zapoznać z wynikami pracy badawczej uczennic: Aleksandry Soboń, Katarzyny Jachymczyk i Natalii Woźniak „Jak wygląda statystyczny uczeń Gimnazjum Nr 3” i porównać zaprezentowane dane z wiedzą o uczniach swojej szkoły.
W czasie spotkania nie zabrakło także słodkiego poczęstunku, który przygotowano na cześć urodzonego 14 marca 1879 roku największego uczonego XX wieku Alberta Einsteina. Ten naukowy Geniusz przewidział ponad sto lat temu istnienie fal grawitacyjnych, które na początku tego roku zostały zarejestrowane po raz pierwszy w Stanach Zjednoczonych przez superczuły laser LIGO.
Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursów i ich opiekunom naukowym.Z podziękowaniem zwracamy się także do Burmistrza Wadowic Pana dr Mateusza Klinowskiego, który objął nasze konkursy Patronatem Honorowym.
Mamy nadzieję, że miło spędziliście czas w naszej szkole. Zapraszamy za rok na kolejne zmagania związane z liczbą Pi. Do zobaczenia!

picasaView plugin: Could not load data from picasaweb.