#Szkoła Pamięta

W ostatnich dniach uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji MEiN #Szkoła pamięta.

Sprzyjająca pogoda pozwoliła na liczne wyjścia klas z wychowawcami i nauczycielami na cmentarze.

Uczniowie poznawali historię swojej małej Ojczyzny na lekcjach, jak również odwiedzając i porządkując pomniki i groby żołnierzy, zapalając znicze.

Uczniowie klasy ósmej udali się na cmentarz wojskowy i wojenny w Wadowicach. Była to dla nich niezwykła lekcja – pouczająca, ale również pełna zadumy.

Uczniowie młodszych klas wzięli udział w zorganizowanym przez Muzeum Miejskie w Wadowicach zwiedzaniu cmentarza parafialnego. Przewodnik oprowadzał uczniów po nekropolii, wskazując wiele ciekawych historycznie grobowców, objaśniając charakterystyczne elementy nagrobków, opowiadając o zasłużonych obywatelach Wadowic. Uczniowie zapalili znicze na grobie żołnierzy poległych w obronie Ojczyzny.

W najbliższej okolicy Wadowic znajduje się wiele miejsc pamięci związanych z żołnierzami, legionistami z okresu walk o odzyskanie niepodległości, jak również cmentarze i mogiły epidemiczne. Uczniowie mieli możliwość lub w najbliższych dniach będą odwiedzać także te miejsca.

Te żywe lekcje historii będą z pewnością dla wielu inspiracją do pogłębiania wiedzy o tak im odległym w czasie wydarzeniach i postaciach historycznych, a które równocześnie są przecież historią ich najbliższych: dziadków czy pradziadków. W listopadzie w sposób szczególny wspominamy naszych najbliższych zmarłych, ale również właśnie lokalnych bohaterów narodowych. Niezwykle ważne jest, by młodzi ludzie znali historię, czuli potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach walczących o wolność naszej Ojczyzny i dążyli do takich ideałów.