Wyprawa na Ćwilin

Wyprawa na Ćwilin
Ćwilin to szczyt w Beskidzie Wyspowym który wznosi się nad Jurkowem, Gruszowcem i Wilczycami na wysokość 1072 m n.p.m. Jego charakterystyczna nazwa pochodzi od niemieckiego słowa zwilling oznaczającego bliźniaka. Ćwilin jest „bliźniakiem” sąsiedniej Śnieżnicy. Podczas sobotniej wycieczki w dniu 15 grudnia pani Benilda Pena wyjaśniała  zawiłości toponomastyczne mające swoje źródło w osadnictwie niemieckim u schyłku średniowiecza. Ćwilin przywitał nas prawdziwie zimową pogodą. Podejście rozpoczęliśmy z Jurkowa. Niebieski szlak prowadził nas w kierunku Ćwilina, obowiązki przewodnickie przejęli Julian Rauch i Kajetan Wawro z klasy 5b. Pod czujnym okiem pana Łukasza, taty Julka bezbłędnie poprowadzili wycieczkę. Na szczycie Ćwilina panowały warunki zimowe. Gruba warstwa śniegu, lekki wiatr i niska temperatura przypominały znaczenie słowa ZIMA. Najmłodszą uczestniczką wycieczki była pięcioletnia Laura, która rewelacyjnie zniosła trudy tej zimowej wyprawy. Laura udowodniła że góry są dostępne dla wszystkich o każdej porze roku. Trzeba tylko chcieć wyjść z domu. Dwudziestu trzech uczestniczek i uczestników wycieczki aktywnie spędziło sobotę, ciesząc oczy zimową scenerią tego pięknego zakątka Małopolski. Dziękuje za obecność, i przyjemne, wspólne spędzenie „wycieczkowego czasu”. Zapraszam na kolejną wycieczkę 12 stycznia 2019 r. Do zobaczenia, Tadeusz Włodek. Do książeczki GOT wpisujemy: Punktów GOT 11, grupa górska BZ.06, trasa: Jurków-Ćwilin- Przełęcz Gruszowiec.   546 m przewyższenia. zobacz zdjęcia    Zdjęcia T.Płonki      zdjęcia B.Sporek

Napisz komentarz